bang. Prix 2019


Bilinmez. Bazen daha bilinemeyecek hale gelir. Bazen ise anlamı sorgulatır. Bazı anlarda ortaya çıkarak tüm dik duruşuyla kendini ifade eder. Söylemlerini dilin sınırlarını zorlayarak anlatır. Geri kalanında ise her bir kelime hissedilmesini sağlar, merak uyandırır. Kuralları sorgulatır. Bir uzlaşı sağlar. Dili tanımlar. Dünya’sını oluşturur.

Kendinizi zaman ve mekanın sonsuz bir evreninde “Hyper Text Markup Language”’in (dijital bir evren: html) içine konumlandırın. Burada evrenin fiziksel olarak sınırlandırmalarının zemini oluşturan bir ağ; ağın içerisinde bilgilerin depolandığı, sonsuz bir zamanda şimdinin bilgilerine sahip bir evrende dolaşan verilerin ve yeni formların arasında yürüdüğünüzü kurgulayın.

Temelinde doğrusal olmayan bir metin ile tanınan Hiper metin bilgisayar temelinde çeşitli şekillerde düzenlenebilen, kullananın doğrudan etkileşime geçebildiği bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda hiper metin bölünebilir, parçalanabilir bir yapıya sahiptir. Okuyucu kendi bilgi ihtiyacı doğrultusunda metinler arasında istediği bölüme ve bilgiye ulaşabilmektedir. Bir metnin ya da betimlemenin anlatımları kurgu, form, zaman algısı konusunda değişiklikler gösterebilmektedir. Formların mantıksal bir form düzeyinde olmasını ele alan dil bilimci Wittgeinstein temsili sunulan formun mantıksal bir resim sunduğunu ortaya koyarak, sunulan bu resmin yaratılan Dünya’sını konuşmamızı sağladığını ifade ediyor. Ona göre; “Gramer herhangi bir gerçekliğe karşı sorumlu değildir. Anlamı belirleyen (onu inşa eden) gramatik kurallardır ve böylelikle gramatik kuralların kendileri herhangi bir anlama karşı mesul değildirler ve bu sayede keyfidirler.”

Sergi, deneysel bir çabanın çizgilerini belirleyerek; dilin bu sistem içerisine Wittgeinstein’ın ortaya koyduğu mantıksal form düzeyini ele alarak yeni bir kurguyu birleştirir. Ayrıca, aşağıda yer alan kelimeler okuduğunuzda canlandırdığı tüm anlamı ile gördüğünüz gerçeklikle karşılaştırmasını ele alır. Böylelikle tüm normatif kurallardan uzaklaşarak kendi gerçekliklerini ortaya koymasını bekler.

“Başka olası ya da olası olmayan türlerin var edilmesi-
Fiziksel olarak temas kuramadığımız birçok bağ-
İnsan silueti şeklinde bir avatar-
Kelimenin ötesinde hayallerimizi ifade eden-
Yazılıyı veriyi transfer etmek için sayılar ve metinler kullanmak-
Evrendeki canlılığın temelini tek bir hücre oluşturur-
Birçok olası sebebin semptomu-
2050 yılı civarları-
Medeniyeti temsil eden yeni bir doğa-
Zaman boyutunun algılanış biçimlerini manipüle etmek-
Mekanik ve organiğin arasında çizgiyi bulandırmak-”

bang. Prix 2019 sergisi, her sanatçının özgün dili, gerçekliği ile olmasını düşlediği evrene odaklanır, bu noktada sanatçılar; kendi iklimlerinde, kendi yazılımlarında ortaya koydukları ve kendi dünyalarına odaklanarak bilinmez olanı bilinir kılarak organik bir oluşturur. Sergi, içerisinde dil bir metafordur, kendi başına kelime olmakla birlikte, kendi cümlesinde de öz olma halini kendi belirler.

Ahmet Ercan Batirel & Bugra Yesilkaynak & Halit Yagar - Audi Ipsum
Betul Aksu & Max Paulus - Tinnitus
Cansu Sonmez - Isimsiz
Ece Nur Keskin - Innsaei
Ecem Dilan Kose & Esin Aykanat - Yasam Ozu-Capraz Donusum
Emrecan Agtas - Gorunmez Baglar
Engin Arer & Berkay Bugdan - Distanbul
Ilke Yildan & Varlik Yucel - Anı-Goru
Mehmet Berk Bostanci - String Spring
Merve Vural & Sinem Semsioglu - Otomatik Sanat Elestirmeni
Nazlı Kok -Timeline
Nergiz Yesil - Diger Olasi Normaller


 
 

Dijital Dinamiklerbang. Prix kapsamında düzenlediğimiz konuşma, panel ve workshop dizisi Dijital Dinamikler programının tüm etkinlikleri Studio-X Istanbul'da gerçekleşecek ve herkese açık.

Workshop'larda kontenjan kısıtı olması sebebiyle katılmak isteme motivasyonunuzla birlikte info@bangprix.org adresine atacağınız mail ile kayıt alınacaktır.

15 Haziran:
18.00 – 19.30
Etkileşimli Sanatta Katılımcının Rolü
Betül Aksu

26 Haziran:
14.30 – 15.30
Teknolojiye Giriş: Mini “tech”s
Rabia Yorgancı Kındıroğlu

16.00 – 17.30
Panel: Dijital Ütopyalar + Oyun Teknolojileri
Dr. Öğr. Üyesi Elif Sürer, Hakan Yılmaz

17.45 – 19.15
Panel: Yapay Zeka + Etik
Dr. Cansu Canca, Mehmet Ünal, Av. Selin Çetin

19.30 – 21.00
Panel: Tasarım + Biyo Sanat
Arda Deniz Dokuzoğlu, Prof. Dr. Ata Akın, Elif Esen

27 Haziran:
16.00 – 17.30
Elektroniğe Giriş: Arduino Workshop
Ziya Bahtiyar

29 Haziran:
12.00 – 13.30
Görsel Medya ve Ses: Sound Design Workshop
Gökalp Kanatsız

14.00 – 15.45
Bilgisayarla Görme: Deep Learning Workshop
Ahmet Alp Kındıroğlu

16.00 – 18.00
Yaratıcı Kodlama: Processing Workshop
Mehmet Berk Bostancı

 

JÜRİ
GALERİ