Viyana_Bienali_2017_bang_prix_6
Robots. Work. Our Future.
Eylül 14, 2017
bang_prix_sanat_teknoloji_festival_yarisma1
Etkinlikleriyle Sanat ve Teknoloji Festivali, Ars Electronica
Eylül 26, 2017

Ars Electronica 2017 Sanat, Teknoloji ve Toplum Festivali

ars_electronica_2017_bangprix_ozge_cokgezen_2
22.09.2017
Ars Electronica Festivali'nin 36. edisyonu, 7-11 Eylül tarihleri arasında “Yapay Zeka” temasıyla gerçekleşti.
Ars Electronica Festivali, 7-11 Eylül 2017 tarihlerinde Linz, Avusturya'da Uluslararası Sanat, Teknoloji ve Toplum Festivali "Yapay Zeka ve İnsan" temasıyla, POSTCITY Linz’de, medya sanatlarının ana şehrinde, 12 farklı sergi alanıyla gerçekleştirdi.

Beş gün boyunca, medya sanatlarının her alanına dokunan konferanslar, sergiler, sempozyumlar, projeler, konserler, performanslar, animasyonlar ve atölye çalışmalarını içeren 600 etkinlik yapıldı. 100.000 üzerinde katılımcının etkileşime geçtiği festivalde ziyaretçiler, ağırlıklı olarak akademisyen, sanatçı ve mühendislerden oluşuyordu.

İçlerinde katedral, üniversite, tarihi binalar hatta eski bir postanenin bulunduğu 12 farklı mekanda, 1500 sanatçı eserlerini beş gün boyunca sergiledi. Mekanlara özgü yerleştirilen eserler yeni medya ve kültürel birlikteliğin yakalandığı çizgilerde sunuldu.

Kültürel, psikolojik, felsefi ve manevi boyutlarıyla “Yapay Zeka”, insanların peşinden gittiği gelecek izleniminini göz önünde bulundurarak zayıf ve güçlü yönlerimiz, bizi insan yapan unsurlar hakkında bir yansıma sürecini anlatıyor. Aklımızda birçok soru uyandıran bu konuda, Gerfried Stocker’ın Point Zero sergisi için yaptığı ropörtaj “Yapay Zeka” temasında derinlemesine anlatımı mevcut.

Bu yıl Ars Electronica’nın altın çağını yaşadığı yıllardan biri olarak değerlendiriliyor. Programdaki çeşitlilik sanatçıların yanısıra izleyicilerin katılımlarının da yoğunluğu Linz şehrinde enerjinin oldukça yükselmesini sağladı. Festival farklı disiplinlerden birçok kişiyi bir araya getirmesiyle inovatif yaratımların artmasına olanak tanıyor.
Özge Çokgezen