rabia_yorganci_kindiroglu_bager_akbay_otomatik_siir
“Otomatik Şiir”
Ekim 24, 2017
istanbul_uluslararasi_sanat_fuari_1
İstanbul Uluslararası Sanat Fuarı
Kasım 6, 2017

Artist 2017: Out Of The Way

Out_Of_The_Way_bang_Prix
30.10.2017
bang. Art Innovation Prix olarak GaleriBu işbirliği ile katıldığımız 27. İstanbul Uluslararası Sanat Fuarı’nın (Artist 2017) bu seneki konusu “Ütopya”. Tüyap Kongre ve Fuar Merkezin’de gerçekleşecek olan sanat fuarında bang. Prix yarışmasından seçkiler de sergilenecek.
Out Of the Way sergisi, güncel yaşam dinamiklerimizin oluşum evrelerini, ilk çağlardan inovatif fikirlere uzanan bir zaman düzleminden keşfe çıkıyor. Yaşam döngümüz içinde maruz kaldığımız uyaranlarla oluşturduğumuz gerçekliklerin sınırlayıcılığından kopup, gerçek ve gerçek dışılık arasındaki çizgide yeni öneriler sunarken, ütopya fikrini yaşanılan tarih ekseninden geleceğe referanslar vererek yorumluyor.

İçinde yaşadığımız yüzyılda ütopyalar, güncel olana dair fikirler etrafında sınırlandırılmış ve kendini tekrar eden bir geleceği vadetmektedir. Ütopya temelinde imkansıza olan arzuyu barındırır. Bu arzu sınırsızlığıyla gelecek olana atıfta bulunup, çözümleyici ve yön verici bir güç olarak yaşanılan gerçekliğin içinden farklı yönlere doğru kaçış noktalarına işaret eder. Out of Way bu çözümleyici sürecin başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki sürece dikkat çeker. Yaşamın farklı evrelerinden ve parçalarından oluşan bir bütünü kurgusal anlatım biçimleriyle izleyiciye aktararak makro bir bakış açısı sunar.

Sergide yer alan çalışmalar, “Günümüzün formları geleceğe ışık tutabilir mi?” sorusunu sorarken, bellek, gözlem, zaman-mekan, algı, geçmiş gelecek kavramlarını merkezine alıyor. Bunun yanı sıra inovasyon ve sanatı birleştiren, bu yıl ArtBizTech tarafından ilki düzenlenen “bang. Art Innovation Prix” yarışmasından bir seçki de sergide yer alıyor. bang. Art Innovation Prix, sanatın üretim pratiklerinden yola çıkarak inovatif üretimlerin nasıl şekillenebileceğine dair ipuçları verirken, bir gelecek tasarısı işlevi gören yeni medya, veri sanatı, bio sanat, hibrid sanat alanlarıyla klasik formların farklı anlatım biçimleriyle bir araya girdiği deneysel bir ütopya fikri sunuyor.

Sanatçılar: Arif Akdenizli, Berk Yüksel, Doğukan Çiğdem,Eda Emirdağ, Elif Esen&NeşeTopçuoğlu,Ersin Öztürk, Gökçen Dilek Açay, Gözde Gürel, Haydar Akdağ, İpek Yeğinsü, İzgi Özant, Kerem Ağralı, Merve Dündar, Oğuz Emre Bal, Özgür Ballı, Saliha Yılmaz, Umut Yalım

Küratörler Gencer Uçar- Esra Özkan
(Galeri Bu & bang. Art Innovation Prix)
Out_Of_The_Way_bang_Prix