bang. Art Innovation Prix


İnanıyoruz ki sanat, teknoloji ve inovasyon bütünlüğünde çalışan keşfedilmemiş, yenilikçi fikirleri olan kişiler için daha fazla alan olmalı. Bu amaçla başlattığımız "bang. Art Innovation Prix" programı yeni medya, biyo sanat, kinetik sanat ve veri sanatı alanlarında çalışan 35 yaş altındaki herkesi kabul etmektedir.


 
 

ArtBizTech Kimdir?


ArtBizTech, bünyesinde iş ve teknoloji uzmanları, tasarımcılar, akademisyenler, sanatçılar ve mimarlar gibi farklı disiplinlerden oluşan ekip Design Thinking (Tasarım Odaklı Düşünme) Metodolojisi ve Artful Thinking (Sanatsal Düşünme) bakış açısı kullanarak, Türkiye’nin sektöründe öncü firmalarına yaratıcı ve inovatif ürün, servis, süreç, mekan ve çözüm fikirleri geliştirmeleri konusunda destek olmaktadır.

ArtBizTech, yeni nesil inovatif fikirlere ilham verebilmesi amacıyla sanat, bilim ve teknoloji alanında uluslararası inovasyon yarışması olan bang. Art Innovation Prix’yi yarattı.


Kimler Katılabilir?


35 yaş altı herkes, materyal kısıtlaması olmaksızın yeni medya, kinetik sanat, biyo sanat ve veri sanatı kategorileri kapsamında aşağıda yer alan ancak bunlarla sınırlı olmayan alanlarda yaratıcı sanat eserleri ve inovatif çözümler sunan projeleri ile katılabilir.

 • Sürdürebilirlik
 • İleri dönüşüm
 • Robot, mekatronik
 • Giyilebilir teknoloji
 • Hibrid sanat
 • Ses enstelasyonları
 • Medya sanatları
 • Mekan etkileşimi
 • Işık enstelasyonları
 • Performans

Başvuru Şartları


 1. Başvurular, 7 kişilik jüri tarafından değerlendirilecek olup, sergiye katılmaya hak kazanan sanatçılar mentor desteği ile projelerini gerçekleştirme fırsatı bulacaktır.
 2. Başvurular alan gözetmeksizin 35 yaş altı herkese açıktır.
 3. Başvurular bireysel ya da grup çalışmalarına açıktır.
 4. Bir kişi dilediği kadar eserle başvurabilir. Birden fazla eserle başvuran katılımcılar her bir başvuruyu ayrı olarak göndermelidir.
 5. Katılımcılar sadece fikir aşamasındaki projeleriyle değil, bitmiş projeleriyle de bang. Art Innovation Prix’e başvuru yapabilirler.
 6. Önerilen yapıtların son 2 yıl içerisinde üretilmiş ve daha önce sergilenmemiş olması gerekmektedir.
 7. Fikir önerisi ya da bitmiş proje ile başvuran tüm katılımcılar için projelerinin üretim ya da geliştirilme aşamasında iş ve teknoloji dünyasının önemli isimleriyle, alanlarında uzman olan akademisyenler ve sanatçılar tarafından mentorluk desteği verilebilecektir.
 8. Katılımcı, eserini sergi tarihinden bir hafta önce sergilenme alanına hasarsız ve eksiksiz bir şekilde kendi imkanlarıyla teslim etmelidir.
 9. Önerilen yapıt veya yapıtın üretim sürecinde kurgu/kurulum/üretim bilgileri dosyanızda belirtilmiş olmalıdır.
 10. İlgili başlıkta belirtilen başvuru dokümanları register@bangprix.org adresine online olarak teslim edilecektir.
 11. Yapıtların mekan içerisindeki kurgusunu anlatan çizimleri, kullanılacak ekipman ve gereçleri, ölçüleri, boyutları ve ağırlığı gibi yapıta ait özellikler yapıt bilgilerinde yer almalıdır.
 12. Jüri değerlendirmesi sonucu ilk aşamayı geçmiş ve sergilenmesine karar verilmiş eserler “bang. Art Innovation Prix” sergi sürecine kadar başka bir yerde sergilenemezler.
 13. ArtBizTech, sergilenen yapıtların görsellerini telif ödemeden ArtBizTech ve bang. Prix internet siteleri, sosyal medya, basın bültenleri gibi çeşitli iletişim organlarında kullanabilir.
 14. Sanatçılar, sergilenecek eserlerinin sigortalatılmasından kendileri sorumludur.
 15. Başvurular ücretsizdir.
 16. Başvuranlar bu koşulları tamamen kabul etmiş sayılırlar.

bang. Art Innovation Prix süreci


 • Başvurular 27 Kasım 2017 tarihinden itibaren 12 Ocak 2018 tarihine kadar katılımcılara açık olacaktır.
 • Başvuruların kapanmasının ardından 24 Ocak 2018 tarihinde başvuruların sonuçları açıklanacaktır.
 • Elli üzeri iş ve teknoloji dünyası profesyoneli, akademisyen, sanatçı, tasarımcı tarafından sağlanan mentorluk desteğinin başlangıcı ve mentorler ile katılımcıları bir araya getirecek olan toplantı, sonuçların açıklanmasını takip eden bir hafta içerisinde gerçekleştirecek olup tüm katılımcıların hazır bulunması gerekmektedir.
 • Yarışma süresinde jüri değerlendirmesinde seçilen eserlerin, 25 Nisan 2018 tarihinden önce tamamlanmış ve teslim edilmeye hazır olması gerekmektedir.
 • 3 Mayıs 2018 tarihinde 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de serginin açılışı olacaktır.
 • Seçilen projeler 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de düzenlenecek serginin ardından yıl içinde çeşitli sergi ve etkinlerde yer alabilecektir.
*ArtBizTech, 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de gerçekleşecek olan serginin satışından komisyon talep etmez.

Başvuru Dokümanları


Bir kişi dilediği kadar eserle başvurabilir. Birden fazla eserle başvuran katılımcılar her bir başvuruyu ayrı olarak göndermelidir. Başvurular register@bangprix.org üzerinden yapılmaktadır. Tüm başvuru süreci dijital olarak gerçekleşecektir. Fiziksel başvuru kabul edilmemektedir. Başvuru için gerekli dokümanlar*;
 1. Katılımcıya ait (eğer varsa), şimdiye kadar gerçekleştirilmiş olan projeleri içeren portfolyo/özgeçmiş
 2. Projeyi anlatan metin (minimum 300 maksimum 550 kelime, pdf formatında)
 3. Projelerinin tasarımı, fotoğrafı, çizimi veya videosu (pdf, jpg, png, mov, mp4, avi formatlarında)
 4. (Gerekmesi durumunda) Ses dosyaları (mp3, wav formatlarında)
 5. Projeye ait ebat, malzeme ve kurulum bilgileri (pdf formatında)
*Fikir önerisi ile başvuru yapacaklar için proje görsel ve / veya videolarının taslak olarak gönderilmesi yeterlidir.

Değerlendirme Kriterleri


bang. Art Innovation Prix vizyonuyla örtüşen özgün yaratımlar; sanat, teknoloji ve inovasyon unsurlarının üçünü de içermelidir. Projeler;
 • Estetik yargı,
 • Sanatsal metin bütünlüğü,
 • Etkin teknoloji kullanımı,
 • Yapılabilirlik,
 • İnovatif çıkarım,
 • Genel konsept / sunum,
 • Yaratıcılık / özgünlük kriterleri jüri tarafından göz önünde bulundurularak değerlendirilecektir. Sorularınız için info@bangprix.org adresine mail atabilirsiniz.
 

BİZİ TAKİP EDİN