bisiklet_soyut_resim_bang
Soyut Resim mi?
Ağustos 19, 2017
artificial_intelligence_composed_album_bang
Dünyanın Yapay Zeka Tarafından Bestelenen ve Üretilen İlk Albümü Çıktı
Ağustos 22, 2017

CI DIALOGUES 2017

contemporary_istanbul_dialogues_bang_on
21.08.2017

14-17 Eylül tarihleri arasında 12. Edisyonu gerçekleşecek olan Contemporary İstanbul konferans programının bu seneki teması “Movement”

Fuarın konferans serisi CI Dialogues, bu sene “Hareket” konusunu sanatsal bakış açısıyla ele alacak. Konu, insanın günlük hayatının çekirdeğini oluşturan teknoloji, mimarlık, tat gibi farklı disiplinlerin ilişkisinde tartışılacak. Program önde gelen akademisyenleri, mimarları, sanatçıları ve profesyonelleri çağdaş sanatın güncel durumunu, diğer yaratıcı endüstrilerle ve hatta günlük yaşamla olan ilişkisini gözden geçirmek için bir araya getirecek.


14 EYLÜL PERŞEMBE VE 15 EYLÜL CUMA
 

SANAT VE TEKNOLOJİ I: GELECEK TEKNOLOJİLERİNDE İNSAN ESTETİĞİ
Bu panel, insan estetiğinin günümüzde kabul görmüş halini, robotik ve yapay zekanın gelişimi ile değişen deneyimlerini inceleyecek. Estetik, her zaman insanoğlunun duyguları hissetme yeteneğiyle ilişkilendirilmiştir. Öyleyse estetiği sadece “insan çevresi” ile alakalı bir şey olarak mı görmeliyiz? Eğer değilse, estetik kavramını insan-sonrası hiper-teknolojili toplum içinde nasıl resmetmeliyiz? Bu panelde estetik, çağdaş sanat çerçevesinde fakat nesne odaklı söylemi dışında tartışılacak. Gerçekle paralel yeni bir format sunan maddeleşmemiş bilgi estetiğinin varlığı sorgulanarak teknolojiyi organikten bağımsız olarak düşünmenin mümkün olup olmadığı sorusuna cevap aranacak. Ya da aksine, "organik olmayan dünya"nın temelde yine "organik" olduğunu ve "estetiğin" aslında organik köklerden yetişen bir kavram olduğu sonucuna varılacak.
14 Eylül Perşembe
14:00 – 15:30
Ahmed Elgammal (Profesör, Rutgers Üniversitesi Sanat ve Yapay Zeka Laboratuarı Kurucu ve Direktör)
Jussi Parikka (Yeni Medya Teorisyeni, Yazar ve Profesör, Winchester Sanat Okulu, Southampton Winchester Üniversitesi)
Lindsay Howard (Bağımsız Kuratör)
Moderator: Alain Servais (Çağdaş Sanat Koleksiyoneri, Registr’art Kurucu ve Tasarımcısı)

SANAT VE TEKNOLOJİ II: YARATICI TEKNOLOJİLERİN YENİ BOŞLUĞU VE BUNUN İNSAN YAŞAMI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
Yıllar öncesinde insanoğlunun hayal bile edemeyeceği sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojiler insan hayatının rutinleri haline geldi. Yaratıcı teknolojiler yarını şekillendirirken kendini ifade eden insanın günlük yaşamını ve ürettiği sanatı da etkilememesi kaçınılmazdı. CI Dialogues’un bu panelinde bugünün ve yarının rutinleri geniş perspektifte konuşulacak.
14 Eylül Perşembe
16:00 – 17:00
Monika Bielskyte (Kreatif Stratejist ve AFE Kurucu Ortağı)  

HT BLOOMBERG’DE SANAT VE KOLEKSİYONERLİK: BİR SANATSAL HAFIZA YARATIMI: SANAT KOLEKSİYONU
Modern çağların hikaye anlatıcısı sanat; ehil ellerde dünün ve yarının tarihini kayda geçiriyor. Geçmişten bugüne insanın kendini ifade etme biçimi olan, mimariden edebiyata çok geniş alanlarda hayat bulan sanat nedir, nasıl biriktirilir ve sanatı görmek için nasıl bakmak gerekir sorularına CI Dialogues’da cevap aranıyor.
14 Eylül Perşembe
17:30 – 18:30
Nick Hackworth (Direktör, Modernforms)
Nicholas Campbell (Yönetici Direktör, Narcissusarts)
Kate Bryan (Koleksiyonlar Head of Collections, Soho House Worldwide)
Moderatör: Arzu Maliki (Bloomberg HT)  

SANAT VE TAT: BİLEŞİK TAT ALMA SANATI
İnsanoğlu gerçek tadın peşinden binlerce yıl dolaştı. Bulduğu ilk tadı hasat ederek başlayan yemekle serüveni ise; bugünün hareketli şehirlerini, hareketli füzyon mutfaklarını ve toprağın verdiğini sanat eserlerine çeviren şefleri yarattı. İkinci günün ilk panelinde bu gelişen mutfak kültürü, insanoğlunun varoluşundan bu yana aradığı lezzetleri konuşulacak.
15 Eylül Cuma
14:00 – 15:00
Rainer Becker (Kurucu, Roka, Zuma, Oblix)

SANAT VE MİMARLIK: BOŞLUKTA / MEKANDA HAREKET
Boşluk kavramı, özellikle son yıllarda sanatın birçok alanında kendine yer etmiş bir konu.  Mimarlık açısından boşluklar ve karşıtı olan doluluklar kenti ve mimari mekanları biçimlendiren öğelerdir. Bu panelde, dördüncü boyut olan zamanın algılarımızı değiştirmesinden sonra, mimari boşluğun, mekanın ve değişiminin geldiği nokta; yani aldığı hareket tartışılacak. Ayrıca insan hareketinin yeni milenyumda artistik yaratının parçası oluşu, tasarım ve mimarinin geçtiği tüm dönemlere ışık tutarak şehir, bahçe ve toplum üzerinde detaylarıyla masaya yatırılacak.
15 Eylül Cuma
15:30 – 16:30
Anabela Macieira (Kurucu ve CEO , Core Architects)
Moderator: Murat Tabanlioglu (Partner, Tabanlıoğlu Mimarlık)

Konferans programı, konuşmacılar ve detaylı bilgi için www.contemporaryistanbul.com’u takip edebilirsiniz.