inovasyon_girisimcilik_artbiztech_bangprix_4
bang. Art Innovation Prix Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası
Aralık 11, 2017
bang_art_innovation_prix_2017
bang. Art Innovation Prix 2017’de Neler Yaptık
Ocak 9, 2018

Deep Space 8K – IOTA_AI Performansı Üzerine Ropörtaj

iota_ars_electronica_bang_on1
04.01.2018
iota_ars_electronica
bang. Art Innovation Prix küratörü Esra Özkan'ın Ars Electronica'ya yaptığı ziyaret sırasında bir araya geldiği AudioFil, Ouchhh ve Metacreation Laboratuvarı bu yıl Ars Electronica'yı sallayan projeleri IOTA_ AI'ı anlattı.
Ses tasarımı, elektronik müzik, ses enstalasyonları, oyun müzikleri yapan AudioFil, dijital ve hareketli görsel, görüntü eşleme gibi alanlarda çalışan bir yeni medya ajansı olan Ouchhh ve yapay zekâ programı MASOM yazılımını tasarlayan Kıvanç Tatar ve Prof. Philippe Pasquier (Simon Fraser Üniversitesi) IOTA_AI adlı çalışmaları ile alanlarında bir ilki gerçekleştirerek Ars Electronica’da performans sergilediler.

Ars Electronica’nın bu yılki konusu yapay zekaydı, sizler de IOTA_AI performansı ile Deep Space’te üç farklı disiplinden gelen sanatçılar Ouchhh, AudioFil ve Metacreation Laboratuvarı olarak bir performans gerçekleştirdiniz. Hem ekipten hem de IOTA’dan bahsedebilir misiniz?

OUCHHH: (Ferdi Alıcı, Eylül Duranağaç): Projenin yapımcısı OUCHHH olarak görsel estetik ve yaratıcı yönetmenliğini Eylül Duranağaç ve Ferdi Alıcı gerçekleştirdi. Deep Space’de izleyiciler on sekiz dakikalık görsel - işitsel bir yapay zekâyı deneyimlediler. IOTA projesi OUCHHH ve AudioFil tarafından 2017’de hayata geçilirdi. OUCHHH'un Ars Electronica’ya daveti üzerine, bu yılki konseptin yapay zekâ olması sebebiyle bir konsept geliştirdikten sonra AudioFil’den Mehmet Ünal’ı besteci olarak davet ettik. Yapay zekâ kısmı için ise Mehmet Ünal'ın önerisiyle Kanada’da yapay zekâ algoritmaları üzerine çalışan Metacreation Laboratuvarı’ndan Kıvanç Tatar ve Prof. Philippe Pasquier ile bir araya geldik. IOTA _AI versiyonu bu birliktelikten çıktı.

M. Ü: Evet bu yıl konusu yapay zekâydı. Kıvanç Tatar trompet ve elektronik müzik yapan bir müzisyen ve aynı zamanda deneysel müzikle uğraşan bir besteci ve yaptığı müziğin uygulamalarına yönelik dee yapay zekâyı inceleyen bir araştırmacı. Kıvanç benim Ankara yıllarında trompet öğrencimdi ve ardından Simon Fraser Üniversitesi’ne yapay zekânın konularından biri olan yapay zekânın müzik yapması üzerine alanında doktora yapmaya gitti ve biz yıllar sonra aynı projede buluştuk.

Zaten Kıvanç’la uzun bir süredir yapay zekâ algoritmaları üzerine konuşup yazılım ve proje geliştirmeyi planlıyorduk. Ars Electronica onun yolunu açmış oldu. Ouchhh’tan Ferdi, Ars Electronica için yapay zekâ ile ilgili bir proje sunma fikriyle bize geldi. Ars Electronica’da yapacağımız IOTA_ AI performansımızın prodüksiyonunu gerçekleştirdiler. Tabii çok uzun konuşmalar geçti, günler, saatler sürdü çünkü hem ekip olarak farklı şehirlerdeydik hem de tam olarak ne yapacağımızı bilmiyorduk. Ben yapay zekâ hakkında kısıtlı bilgiye sahiptim, Ferdi ile yıllardır süren yönetmen-besteci ilişkimiz vardı ve birlikte başarılı işler gerçekleştirdik. Fakat yapay zekâ daha önce hiç deneyimlemediğimiz bir alandı.

Proje’nin MASOM yazılımı ile ilgili kısmında ise Kıvanç’ın doktora danışmanı Simon Fraser Üniversitesi Bölüm Başkanı Philippe Pasquier de bizimleydi ve projenin her aşamasında bize yardımcı oldu.

IOTA_AI iki görsel sanatçı, bir besteci ve bir yapay zekâdan oluşan bir performans grubu. İlk performansımızı SONAR İstanbul’da gerçekleştirdik. Ardından Ars Electronica’ya yapay zekâ sistemi olan MASOM ile katıldık.

Ropörtajın devamı için linki tıklayabilirsiniz.