Engin Kaya-Sinan Kolip
Enstan-tane, 2018

Robotlar, insanlar tarafından yaratılan ve insanların kullanımına sunulan cihazlar olarak bilinse de günümüzde bu durum yavaş yavaş değişmektedir. Robotların öğrenebilmesi ve öğrendikleri üzerinden çıkarımlarda bulunabilmesi zamanla onları kendi kararını verebilen bağımsız varlıklara doğru evrilmesini sağlamıştır. Enstan-tane projesi, temelinde bizlerin sürekli olarak yönlendirdikleri robotlar ile bir robot kolun bağımsız yönlendireceği izleyici arasındaki ironik bağı ele almaktadır. Enstan-tane fotoğrafınızı çekebilmesi için ulrasonik bir sensöre sahiptir ve kamera odağına göre sizi yönlendirmek için el ileri, geri, sağ ve sol hareketleri yapacaktır. Bu noktada sizden daha öncesinde belirlenmiş duruş pozisyonlarından birisini yapmanızı beklemektedir. Sergi boyunca Enstan-tane ‘in vizöründen çekilen pozlar etiketlenen görseller, etiketler üzerinden otomatik olarak birleşerek her gün yeni bir fotoğraf çekecek ve sergileyecektir.
Robots are known as devices created by humans and made available for human use, but today this situation is changing. The ability of the robots to learn and find inferences from what they have learned has enabled them to evolve as independent entities that can make their own decisions. On the basis of the project, there is an irony between the robot that we are guided and the audience that a robot arm is going to lead independently. The robot has an arm that moving forward, backward, right and left to direct people according to the camera focus and will take the photo. When you arrive this point, it is expected to perform a posture that is chosen by robot self for you. Exposures captured by the robot during the exhibition will be tagged and automatically merged through these tags to create and display a new photo every day.
bang_art_innovation_prix_sinan_kolip_engin_kaya_b
engin_kaya_bang2018
Engin Kaya
Engin Kaya

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Kontrol Mühendisliği okuyarak elektronik ve yazılım temeli edindi. Sonrasında biyosinyaller ve makine öğrenimi üzerine odaklandı. Şu anda İTÜ Kontrol Mühendisliği'nde yüksek lisans öğrencisidir.
He studied Control Engineering at Istanbul Technical University (ITU) where he learned basics of electronic and software. After, he focused on biosignals and machine learning. Currently, he is a Control Engineering MSc student at ITU.
sinan_kolip_bang2018
Sinan Kolip
Sinan Kolip
İstanbul Teknik Üniversitesi ve Tokyo Institute of Technology'de mimarlık eğitimini tamamladı. İstanbul ve Tokyo da mimarlık, illüstrasyon, heykel, ve fotoğraf alanlarında projelerde bulundu. Afro- Brezilya kültürü, dansı, müziği ve dövüş sanatı ile ilgilenmekte.
He graduated as an architect from İstanbul Technical University and Tokyo Institute of Technology. He worked on projects of architecture, illustration, sculpture, and photography. He interesting in Afro-Brazilian culture, dance, music and martial art.