ars_electronica_2017_bangprix_ozge_cokgezen_2
Ars Electronica 2017 Sanat, Teknoloji ve Toplum Festivali
Eylül 22, 2017
memo_akten_yapay_sinir_aglari_derin_ogrenme_bang_prix1
Algılama Biçimleri: Yapay Sinir Ağları
Ekim 3, 2017

Etkinlikleriyle Sanat ve Teknoloji Festivali, Ars Electronica

bang_prix_sanat_teknoloji_festival_yarisma1
20.09.2017
ArtBizTech bang.Prix ekibi olarak katıldığımız Ars Electronica Festivali'nin programı, teknoloji, sanat ve inovasyon alanlarında çeşitli format ve özelliklerin olağanüstü bir karışımı olarak karşımıza çıkıyor. Ziyaretçiler, beş günlük konferanslar, konuşmalar, sergiler, konserler, performanslar arasından seçim yaparak kendi kişisel Ars Electronica güzergahlarını kurgulayabiliyorlar. Festivalin sanatsal-bilimsel mekanları arasında POSTCITY, Ars Electronica Merkezi, O.K. Çağdaş Sanat Merkezi, Linz Merkez, Linz Sanat Üniversitesi, Anton Bruckner Özel Üniversitesi ve LENTOS Sanat Müzesi yer aldı.
Sergiler
Prix Ars Electronica’da dünyanın dört bir yanından sanatçılar ve jüri tarafından seçilen eserler O.K. Center Contemporary Art’ta CyberArts adı altında sunuldu. Dijital sanatlarda neler olup bittiğinin kapsamlı bir göstergesi olan tema sergisi, çeşitli perspektifler ortaya koymak üzere tasarlanmış geniş bir sanatsal yaklaşım dizisini bir araya getiriyor. Festival birden fazla alanda 3.000 metrekarelik sergi sunumuyla oldukça büyük bir platformda gösterildi. Linz Sanat Üniversitesi bünyesinde yapılan yıllık “Campus” gösterisi de festival boyunca öğrencilerin eserlerini festival ziyaretçilerine açık tutarak Linz’i üniversiteleriyle de keşfetmemize izin verdi.

Konserler
Müzik ve görsel şovlar festival programının temel unsurları denilebilir. 7 Eylül 2017 Perşembe günü açılış heyecanı ile beş günlük medya sanat festivalini başlatırken, Linz'in geniş nehir kıyısı olan Donaupark, açık hava sahnesi olarak hizmet veriyor. Electronic Theather altında gerçekleşen gösteriler ve Big Concert Night ile Cyber Arts kazananları, performans sanatçılarının yer aldığı uzun programların yanısıra Çağdaş Sanatlar Merkezi olan O.K. Center’da gerçekleşen OK Night ile festival programı maksimum renklilikte geçti. Bu sene Markus Poschner önderliğinde Bruckner Linz Orkestrası’nın, Bastian Jutte önderliğindeki jazz grubu ile 8. Senfoni ve çağdaş ritimleri arasındaki geçişi PostCity tren istasyonunda izleyenleri görsel sunumların da eklenmesiyle büyüledi.

Konferanslar
Ars Electronica Festivali, bilim insanları ve sanatçılarla karşılaşma ve karşılıklı etkileşimde bulunma için etkili bir platform. Festival temasına odaklanan The Future Innovators Summit, tecrübeli uzmanların, girişimci ve sosyal aktivistlerin, mühendislerin ve bilim insanlarının, sanatçıların ve tasarımcıların bir araya gelerek bilgi ve becerilerini paylaşmalarını ve birbirlerine ilham vermelerini sağlayan bir konferans ağına dönüşüyor. Prix Forumları ağırlıklı olarak festival jürileri ve ödül kazananları içeren panel ve tartışmalardan oluşuyor.

Deep Space 8K
Çok büyük formatlı 16X9 metre duvar ve zemin yüzeyinde kristal netlikte projeksiyon görüntüleri kesinlikle festivalin en etkileyici deneyimlerindendi. Ars Electronica Center'da bulunan Deep Space 8K alanını ziyaret eden herkese unutulmaz bir izleme deneyimi yaşattı. 8K çözünürlüklü deep space giga piksel fotoğraflar, ultra-yüksek çözünürlüklü videolar, sanal 3-D uygulamaları, konser gibi herhangi bir durumu izleyebileceğiniz bir mekan.

Animasyonlar
Ars Electronica Animasyon Festivali, Prix Ars Electronica jürisi tarafından, dayanağı olan ve stili kuvvetli eserlerden seçilen animasyonlar Linz Merkez’deki Landstraße’de gösterildi. İzlemeye başlar başlamaz bu dünyadan uzaklaşmaya başladığınız görseller, konularla ilgisi olmayanların dahi biraz geriye yaslanıp düşünce şekillerini değiştirebilecekleri bir alan olarak yer aldı.

u19 DÜNYANINIZIN OLUŞTURULMASI Geleceğin Festivali
u19 -Yeni Nesil Gelecek Festivali, 19 yaş altındaki gençlerin gelecek odaklı çözümler, konseptler ve deneyler alışverişinde bulunmak için bir fikir kaynağı yaratabilecekleri eğlenceli bir alan. Genç sanatçıların ve programcıların yarının dünyasını nasıl gördüklerini gösterebilecekleri bir ifade bölgesi. Burada aktif olmak isteyen gençler sadece izleyici değil festivalde aktif yapımcı rolü üstleniyorlar. 19 yaş altına hitap eden grupların da bu alanda olduğunu belirtmekte fayda var.
Özge Çokgezen