ar_heykeller_ozgur_balli_bang_prix1
Sanatla Geleceğe Dönüş – Digi.Logue Ropörtajı
Haziran 8, 2017
ayse_hilal_ates_taze_nane_bang_on
Bir Kaybın İzinde, Yeni Bir Üretim Hikâyesi – Artfulliving Ropörtajı
Haziran 20, 2017

Everything

everything_sergisi_david_oreilly_bang3
19.06.2017

David Oreilly Her Şeyin Teorisi: Ton balığı, dağ ya da molekül olma özgürlüğü

"Her şeyin aslında karmaşık bir ritimden ibaret olduğunu fark ettiğiniz bir hayat görüşüne sahip olabilirsiniz. Danslar. İnsan dansı, çiçek dansı, arı dansı ve zürafa dansı. Gördüğümüz her şey caz, aslında hepsi böyledir. Bu dünya kocaman bir orkestra. Bu orkestra daha ne kadar hızlanabileceğini görmek için çabalar ve bu ritim oyununu daha ne kadar ileriye götürebileceğine bakar..."

Alan Watts

Dünyaca ünlü sanatçı, film yapımcısı David Oreilly’nin yaşama dair bakış açımızı etkileyecek oyunu Everything, kazanma başarma duygusu yerine olanı deneyimleme şansı sunuyor. Zorlu PSM Digi.Logue sergisi ile evrende ne isterseniz olabileceğiniz hatta evrenin kendisi olabileceğiniz bir model ile karşımıza çıkıyor. Öyle bir algı düşünün ki ne isterseniz ne olursa olsun sizin varlığınız olmaya devam edecek.

OReilly, oyuncuların mümkün olduğunca farklı durumlardan dünyayı görüp post dijitaldeki hayatımızda var olmanın çeşitliliğini görmelerini istiyor. Oyunun tek amacı “var olmak”. Bitki, galaksi ya da buzulda yaşayan varlıkların olduğu durum üzerinden bilebilmek pekâlâ bir gelişim olarak tanımlanabilir. Yarışma niteliği taşımadığından yaşanan deneyimin nihai hedef olması bugün sonuç odaklı yaşamamıza bir gönderme niteliğinde.

Bu soyut hikaye anlatım yönteminin gücünü sergilemek üzere Britanyalı filozof, yazar ve karşılaştırmalı dinler uzmanı Alan Watts’ın tanıdık sesiyle derinleşen oyun drama, rol alma gibi alanlarda empati yeteneklerinin de güçlenmesine sağlarken oyun oynama deneyimini bir meditasyon seansına çeviriyor. Arka planda duyduğumuz müziğin dahi bu derinliği yakalamaya yardımcı olan Erased Tapes Record Label’dan Ben Lukas Boysen & Sebastian Plano  tarafından düzenlenmesi, her şeyin en ince detayına kadar düşünülmüş olması, deneyimin verimini oldukça yukarılarda tutuyor.

Oyunun temellerini dünyaca ünlü stoa ve filozofların çalışmaları üzerinden kuran Oreilly aniden beliren sorularla farkındalık yaratıp süregelen dönüşüme işaret ediyor. Bugün karınca olarak başlayan süreç, sizden çokça büyük her şeyin inanılmaz derecede rahatsız edici ve gürültülü olması, daha önce gözle göremediğiniz besin gruplarıyla tanışmak ve hayatta kalma rutininin çok farklı bir hal alması size neler hissettirirdi?

Bir oyun ile kendini bulma felsefesini ileten genç sanatçı ileri seviyelerde teknolojik unsurlar kullanarak son kullanıcıya ulaşıyor. Oyunlaştırma (Gamification) ile 21.yy da eserlerini paylaşmak için PlayStation ve bilgisayar arayüzlerini kullanarak izleyicilerle iletişimini en üst seviyelere çıkartıyor. Deneyimleyenler olarak katı kurallardan arınmamızı ve değişim yöntemlerini her şey üzerinden anlamımızı sağlıyor.
Özge Çokgezen