artificial_intelligence_bang_prix_2017
Yapay Zeka Nasıl Unutur?
Ağustos 28, 2017
refik_anadol_bang_prix_ferko_signature
Wind of İstanbul
Eylül 5, 2017

Ezra+Tuba’dan Kalp Krizini Haber Veren Tişört

ezra-tubadan-tasarimda-3d-tarzi
29.08.2017
Ezra ve Tuba Çetin kardeşler, tüm dünyada çok konuşulacak bir projeye imza attılar. Kardeşler, anneleri kalp krizi geçirmesi sebebiyle kalp krizini önceden fark eden tişört tasarladılar.
2006’da güçlerini birleştirip 'ezra+tuba’yı kuran iki kardeş 2012’den sonra giyilebilir teknolojiye yöneldi.

“Annemiz kalp krizi geçirdi. Allah’tan şu an sağlıklı ve hayatta. Ama bu olaydan sonra bizde iyice takıntı oldu bu tişörtü hayata geçirmek. Biz veri toplayarak risk ihtimallerini değerlendiren ve size, doktorunuza risk bildiren bir tişört demeyi tercih ediyoruz.”

Dünya üzerindeki en yararlı buluşlardan birini yapan kardeşler dünyada isimlerinden oldukça söz ettiriyorlar.

Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan
Ezra ve Tuba kardeşler, “giyilebilir teknoloji” alanını bir adım daha ileriye taşıyarak, teknolojiyi gerçekten giydiğimiz şeylere taşıdılar. Kalp krizinin önceden haberini veren tişört tasarlayan iki kardeş, kalbin ritmini ve belirli değerlerini düzenli olarak takip eden Holter’in çok ama çok küçüğe indirgenmiş çip versiyonunu yaparak, bu küçük çipi tişörte kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde koymayı başardı. ...

Tişört aslında kalp krizinin haberini vermiyor, kalbi sürekli kontrol ederek oluşabilecek sorunları algılayabiliyor. Bir sorun olduğunda doktora haber vererek potansiyel sorunların oluşmadan çözümlenmesini sağlıyor.

Daha önce de tüm dünya da isimlerinin duyulmasını sağlayan bir projeye imza atan kardeşler, Intel işbirliğiyle drone kelebeklerle donatılmış bir düğün elbisesi tasarlamışlardı. Gelinin “evet” dediği anda uçan kelebekler ilk sunumundan sonra post modern düğünlerin vazgeçilmez parçası olmuş.