ars_electronica_festivali_2017_bang_prix_sergi1
Ars Electronica 2017
Eylül 6, 2017
Viyana_Bienali_2017_bang_prix_6
Robots. Work. Our Future.
Eylül 14, 2017

Materiable

materiable_bang_prix_teknolojik_materyal_2017
07.09.2017
Geçtiğimiz yıl Ars Electronica’da göze çarpan teknolojik materyallerden olan Materiable kişilerin gerçekleştirdiği fiziksel hareketler sonucu interaktif etkileşime geçen bir teknolojik unsur.
The Tangible Media Group, Profesör Hiroshi Ishii liderliğinde somut bitleri ve radikal atomları araştırıyorlar. İkili dünyayı sorunsuz bir şekilde birleştirmek üzere dinamik verilere fiziksel formlar vererek dijital ölçümlemeler yapıyorlar

Şekil değiştiren arayüzler dijital verilere fiziksel şekiller verir, böylece kullanıcılar verileri; elleri, vücutları ile hissedebilir ve işleyebilirler. Bununla birlikte, günlük hayatımızdaki fiziksel nesneler, şekilleri dışında çeşitli malzeme özelliklerine de sahiptir. Etkileşim tekniği sayesinde şekil değiştirebilen ve arayüzleri olan malzeme "Materiable" olarak kullanılıyor. Spesifik olarak, haptiklerin (dokunma duyusu ile konuları araştıran bilim kolu) çok modlu duyu tekniklerini bütünleştirerek yaklaşımımız, hassas kuvvet geri bildirimi olmaksızın doğrudan manipülasyona tepki olarak deforme olabilen malzemelerin özellikleri için bir model oluşturuyor.

Takım, bu noktada temas noktası olarak pin tabanlı şekiller ekranında çalışan ön fizik algoritmaları geliştiriyor. Bu sayede sistem, materyalin değişkenlerini görsel ve fiziksel olarak algılayabiliyor. Yapılan denemelerde kullanıcılar şekil değiştirme esnasındaki etkileşimin görüntüsü ve dinamiği ile orantılı olarak üç tutum belirledi: esneklik, yumuşaklık ve viskozite.

Araştırma gösteriyor ki şekil değiştiren arayüzler basitliğin çok ötesinde olan görüntüleme şekilleri ile zengin bir etkileşim imkanı sunuyor


Çeviri: Özge Çokgezen
Kaynak: The Tangible Media Group
Ken Nakagaki, Luke Vink, Jared Counts, Daniel Windham, Daniel Leithinger, Sean Follmer, Hiroshi Ishii