danpage_blockchain_bangon_2017
Blockchain ve Sanat Dünyası
Ağustos 3, 2017
otomata bang prix sergisi
o+oma+a Sergisi
Ağustos 14, 2017

RoboCup 2017

robocup_robot_bangprix4
07.08.2017

20 yılın ardından yeniden Nagoya!

RoboCup, 1997 yılından bu yana robotik ve yapay zeka alanlarındaki çalışmaların gelişmesini sağlamak üzere her yıl farklı bir yerde düzenleniyor. Büyük bir hedefi var: "21. yüzyılın ortalarında tamamen bağımsız insan robotu futbolcularından oluşan bir ekip, en son Dünya Kupası galibi karşısında FIFA'nın resmi kurallarına uyarak bir futbol maçı kazanacak."

Her ne kadar odak noktası futbol oynayan robotlar gibi görünse de bu çalışmalarda öğrenilenler ve üretilen çözümler gerçek dünyadaki problemlerinin çözümüne de yardımcı oluyor; endüstriyel ve sosyal robotların gelişimlerini sağlıyor.

1997 yılında simulasyon ortamında futbol ve gerçek robotlar ile futbol olmak üzere iki farklı ortamda tek kategori ile başlayan yarışmaya zamanla RoboCupIndustrial, RoboCupRescue, RoboCup@Home kategorileri de eklendi. Böylece robot teknolojileri üzerine çalışmalar yapan pek çok farklı grup için bir çatı etkinlik haline geldi. Yarışmanın farklı kategorilerinde Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi Türkiye'den çeşitli çalışma grupları da yetkinliklerini sergiliyor, başarılar elde ediyor. RoboCup, 2011 yılında ise İstanbul'da gerçekleşmişti.

Bu yıl, 1997'de düzenlendiği şehre, Nagoya'ya (Japonya) geri dönen RoboCup'ta yarışma kategorilerinin yanında düzenlenen seminerler, workshop'lar, konferanslar gibi paralel etkinlikler dikkat çekti. Ayrıca bu yıl ilki düzenlenen "Amazon Robotics Challenge" da bu alanda önde gelen araştırma gruplarının yoğun ilgisini gördü.

Detaylı bilgi için RoboCup resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.