materiable_bang_prix_teknolojik_materyal_2017
Materiable
Eylül 7, 2017
ars_electronica_2017_bangprix_ozge_cokgezen_2
Ars Electronica 2017 Sanat, Teknoloji ve Toplum Festivali
Eylül 22, 2017

Robots. Work. Our Future.

Viyana_Bienali_2017_bang_prix_6
14.09.2017
Viyana Bienali 2017: Robots. Work. Our Future. (Robotlar. İş. Geleceğimiz.) / 21 Haziran- 1 Ekim 2017

Temasını dijital gelecekten alan Bienal
Viyana Bienali, dünyayı iyileştirmeye yardımcı olmak için yaratıcı fikirler ve sanatsal projeler üretmek amacıyla sanat, tasarım ve mimariyi birleştiren türünün ilk örneği bir bienal olarak düzenleniyor.

Robots. Work. Our Future. - (Robotlar. İş. Geleceğimiz)

Bu yıl 21 Haziran 1 Ekim tarihleri arasında ikincisi gerçekleşen Viyana Bienali yapay zeka, otomatikleştirilmiş iş dünyaları, nesnelerin interneti, sınırsız dijital iletişim, şeffaf toplum, yeni bireysel duruş ile hızlı dijitalizasyon dönemini inceliyor.

Robot, insan ve makine arasındaki tasarım yaklaşımı robotların bize daha da yakınlaşmasını sağlıyor. Sergi alanlarında sanat, tasarım ve mimarlığa dair 200'den fazla eserin yanı sıra teknoloji, film, edebiyat, moda, bilim ve pop kültüründen örnekler de mevcut. Sanatçı listesinin çeşitliliği eserleri görmeden bienalin kültürü hakkında mesaj veriyor.

Sergiler MAK (Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi), Vitra Tasarım Müzesi ve Gent Tasarım Müzesi'nin ortak çalışması olarak sunuluyor. Sanatta dijitalleşmede estetik ve insancıl değerlerin korunabilmesi ve araştırmalara destek olması için Viyana Business Agency ve ATI Avusturya Teknik Enstitüsü araştırma ortakları olarak kabul ediliyor.

Akıllı cihazların etrafındaki acımasız moda trendi, tasarımın oynadığı rolün önemini arttırıyor. Tasarım müzelerinin ve özellikle tasarım küratörlerinin de programın içinde olmasıyla geçmiş-gelecek aralığında tasarım tezlerinin dokümante edildiği laboratuarların sunumları Bienali zenginleştiren unsurlar arasında yer alıyor.

İkinci Viyana Bienali çağdaş sanat, etkileşim tasarımı, karışık medya, zaman odaklı medya, otomasyon ve Endüstri 4.0 kavramlarının uyandırdığı şüpheleri detaylı bir şekilde gözler önüne seriyor.

"Dijital gelecek hepimizi etkiliyor. Sanatın, tasarımın ve mimarinin aktif desteğiyle birlikte müzakere etmemiz gereken oldukça demokratik bir görevle karşı karşıyayız."Christoph Thun-Hohenstein, Viyana Bienali Öncüsü ve Başkanı.

Bienal bu yıl başlangıcını zamanının ilk örneklerinden robotlar, konsollar, oyuncaklar ile yaptı. İzleyiciyi zaman tüneli içerisinde ilerleten bir dizilim ile günümüz teknolojileri ve fütürist yapılara götüren sunumlar, “Geleceğimiz” noktasında çevreci ve insanı temel alan bir hale evrildi.

Plastik tüketiminden kaçınmak üzere gelişen yenilebilir su topları gibi çözümler üretilen bu günlerde tüketimin bize getirdiği zararları anlatmak üzere yağan plastikler oldukça rahatsız edici bir yapı sergilerken, sadece plastikle kalmayıp kapsül ve benzeri ambalaj materyallerinin de yarattığı sorunları anlatan eserler gösterildi. Bienal bu konulara inovatif çözümler arama niteliğini de izleyicileri etkileşimde tutmak üzere bünyesinde “geri dönüşüm”ün nasıl yapılması gerektiğini anlatan kağıt keseler de dağıtıyor.

Viyana Bienali 2017, yaşam konusundaki tutumumuzun, robotik ve otomasyon ile ilgili endişelerimizin ve umutlarımızın ne kadar temel duygularla harekete geçtiğini anlatıyor, bu alanlarda yapılan çalışmaların geleceğini geniş kapsamlı bir perspektifte özetliyor ve dijital çağ için hümanizmin yeni boyutları üzerine bir tartışma başlatıyor.


Viyana Bienaline Katılan Sanatçılardan Bazıları

Woody Allen, Archigram, Asmbld, automato.farm, Hanna Barbera, Philip Beesley, Wafaa Bilal, Francis Bitonti, Björk, Julius Breitenstein, Bureau d’études, Sander Burger, Edward Burtynsky, Dan Chen, Jan De Coster, Douglas Coupland, CurVoxels, Daft Punk, Disney/Pixar Animation Studios, Dunne & Raby, ECAL, Tal Erez, Flower Robotics, Vincent Fournier, Yves Gellie, Gramazio Kohler Research/ETH Zurich, Kevin Grennan, Vicente Guallart, Susanna Hertrich, Höweler + Yoon Architecture, Zan-Lun Huang, Ted Hunt/Luke Sturgeon/Hiroki Yokoyama, ICD University of Stuttgart, Interactive Architecture Lab, Alfredo Jaar, Spike Jonze, Joris Laarman Lab, Floris Kaayk, Frederick Kiesler, Elizabeth King/Richard Kizu-Blaire, Dirk Vander Kooij, Kraftwerk, KRAM/WEISSHAAR, Stanley Kubrick, George Lucas, Greg Lynn, Keiichi Matsuda, MIT Senseable City Lab, Shawn Maximo, Moth Collective, NASA, Next Nature Network, Christoph Niemann, Tatsuya Matsui, Gonçalo F Cardoso/Ruben Pater, Johanna Pichlbauer/Mia Meusburger, Eric Pickersgill, Joseph Popper, Gerard Ralló, Carlo Ratti, Alexander Reben, robotlab, Rafaël Rozendaal, Philipp Schmitt/Stephan Bogner/Jonas Voigt, Takanori Shibata, Masamune Shirow, Hajime Sorayama, Ismael Soto, Bruce Sterling/Sheldon Brown, Superflux, Jacques Tati, Kibwe Tavares, Osamu Tezuka, UCL, Anouk Wipprecht i.a.
Özge Çokgezen