google_deepmind_walks_bang_prix
Google’nin Yapay Zekası Yürüyor
Ağustos 23, 2017
artificial_intelligence_bang_prix_2017
Yapay Zeka Nasıl Unutur?
Ağustos 28, 2017

Server Demirtaş M.A.D. GALLERY Cenevre Sergisi

server_demirtas_robot_sergisi_cenevre_isvicre_bang_on4
25.08.2017

“Server Demirtaş’ın M.A.D Gallery İsviçre’deki sergisi "Desiring-Machines”, kinetik heykel üzerinde sergilenen yenilikçi bir perspektifle, sanat ve mühendisliği harmanlayan görsel bir deneyim yaşatıyor. Her makine, yaşamı taklit eden ve insanın durumunu keşfeden, özgün ve koreografisi olan bir dizi mimik ve hareket sunuyor."

Yaklaşık 80 saniyede gerçekleşen devirler görsel anlamda izleyicileri yakalıyor ve her gözlemci için ayrı bir anlam oluşturuyor.

Demirtaş'ın bu güçlü koleksiyonu, mekanik heykel “Desiring Machine”i içeriyor; göğsünün üstünden katlanmış kolları ile arka arkaya duvara çarpan küçük bir çocuğun huzursuz duruşunu kaide üzerinde izliyoruz. 

Mühendislik becerilerini hayal gücüyle birleştiren Demirtaş'ın yeteneği, mekanik heykellerini güçlendiren ve canlandıran bileşenleri ile yarattığı mekanizmaları elleri ile üretiyor.

Demirtaş'ın mekanik heykelleri her ne kadar robotik bir görünüme sahip olsa da belirli bir görevi yerine getirmek için değil, insan durumunun bilincini ve düşüncesini teşvik etmek için kullanılmaktadır. Sanatçı, "İnsan, eylemlerini mekanik olarak yeniden yaratma konusunda yeterlilik kazanabilir, ancak gerçek güçlük mekaniklerin durumla bağlantılarını kurmaktır" diye açıklıyor.

Demirtaş'ın bir başka çağdaş eseri, mekanik estetiği, kavramsal ve kinetik sanatla buluşturan “Purple Flower of the Machine”. Robot bir kol dışarıya doğru uzanır ve gözlemciyi, güzel bir orkidenin kokusunu solumaya davet ederek, insan ile makine arasında yeni bir ilişki oluşturur.

Performans, çocukluk çağındaki belirsizliği ve hayal kırıklığını güçlü bir şekilde saklar; çocuğun yüzünde yakalanan gerçekçi özellikler ile bu 150 santimetre eserin gizli olmayan mekaniği tarafından gerçekleştirilen eylemler arasında görsel bir denge oluşturur.

Koleksiyonun diğer bir parçası olan “Contemplating Woman's Machine II”, neredeyse çocuk heykeliyle aynı yükseklikte. Kafası dizlerinin üzerinde duruyor ve kolları bacaklarının etrafına sarılarak dengeli bir figür oluşturulmuş. Onun kibar, yavaş hareketleri izleyiciye özel bir düşünce anı sunuyor.

Sanat eserlerine yakından bakabilmek, kinetik heykele güç veren hassas mekaniği birleştiren kablolar ve kablolarla dokunan antropomorfik (insan vasıflarının başka bir varlığa verilmesi) yapıların sanatsal kontrastını ortaya koyuyor.

Sergideki bir diğer eser, doğal ritmler ile nefes alan bir görünümde, mermer benzeri bir heykel olan"Hand on the Shoulder".

Ayrıca, "Playground II", izleyicilerin özel müzik yaratabilecekleri etkileşimli bir heykel.

Tüm kinetik heykeller baştan sona tamamen elle üretilmiştir. Süreç yenilikçi mekanik sanat parçalarını güçlendiren çözümler için çizimler ve planlarla başlıyor. Demirtaş, bir mühendis veya yazılım geliştiricisinin yardımını almadan üretimlerini sürdürüyor. "Sürecin en zor kısmı, hareketleri rüyalarıma göre tasarlamak ve üretmek için bir yapı ve mekanizma oluşturmak” ifadesini kullanıyor.

Her mekanik heykelin merkezinde, senkronize hareketleri gerçekleştirmek için kablolar ve teller vasıtasıyla bağlanan bir dizi plexiglas tekerlek veya dişliler bulunuyor. Plexiglas tekerlekler, heykelin kinetik akıcılığını yaratan farklı vücut parçalarının spesifik hareketlerini gerçekleştirebilmek için ayrı ayrı şekillendirilerek oluşturuluyor.

Heykellerin üretiminde çoğunlukla paslanmaz çelik, polyester, silikon ve delrin (düşük sürtünme kuvveti için yüksek performanslı hassas parçalarda kullanılan sentetik bir polimer) kullanılıyor.

Her heykelin benzersiz olması, eserlerin büyüleyici özelliklerini yaratan mekaniğini tasarlamak ve oluşturmak için iki ila altı aylık bir süre gerekiyor.

Hareket ve mekanik Demirtaş'ın sanatında önemli rol oynamakla birlikte heykelleri mekaniğe ya da üretiminin karmaşıklığı ile değil; İnsan ve makineler arasındaki ilişki, hareket, süreklilik ve atalet kavramlarını keşfetmek ile ilgilidir.
Özge Çokgezen