ayse_hilal_ates_taze_nane_bang_on
Bir Kaybın İzinde, Yeni Bir Üretim Hikâyesi – Artfulliving Ropörtajı
Haziran 20, 2017
oguz_emre_bal_bang_on
Her Şeyin Mekânı Olmak – Artfulliving Ropörtajı
Haziran 28, 2017

Veri Sanatı (Data Art)

data_art_veri_sanatı_bang1
"Hiç verilerle güzellikleri bulmayı denediniz mi?"
28.06.2017
Teknoloji etkileşimli sanat 19.yy’dan bu yana hayatımızdaki yerini gittikçe arttırıyor. Bilim ve sanatın her daim birbirlerini beslemeleri alışkanlıklarımızı ve yaşayış biçimlerimizi pozitif anlamda değiştirirken hızla dönen dünyayla etkileşimimizi arttırıyor. Günümüzde son kullanıcı için veri toplamak oldukça kolaylaştı ve bunları yönetebiliyoruz. Blockchain ile alışkanlıklarımız temellerinden köklü bir değişime hazırlanıyor gibi hissettiriyor. Kullandığımız herhangi teknolojik alet bize dair bizden çok şey bilir durumdayken, bununla alakalı neler yapıyoruz? Bu gibi teknolojileri nasıl kullanıyoruz ya da bundan keyif almanın bir yolunu bulabildik mi? Ben henüz bulmuş olmasam da bulan birkaç kişi ile tanışma fırsatım oldu bu kişilerden birisi bang. prix yarışması ile sanat dünyasının kapılarını aralayan Berk Yüksel. Berk, DNA ve matematik ile ilgilenmeye başlıyor, kişilerin DNA dizilimini matematiksel formülasyon aracılığıyla girdiye ardından özgün bir sanat eserine çeviriyor.

Veri sanatı (data art) birçok sanatçının romantik olan akışını değiştiriyor, deterministik bir yapıya geçmelerini sağlıyor. Bu alanda çalışmalar yapan gruplarının çeşitliliği yükselirken genel anlamda yaratıcı malzeme olarak toplumlar tarafından üretilen ham veriler kullanılıyor. Farkında olmadan dahil olduğumuz birçok sistemin parçası olarak birikim havuzlarındaki yerimizi alıyoruz. Veri sanatı denince dünyada ilk akla gelen isimlerden Refik Anadol, Osmanlı Bankası’nda (bugün SALT Galata Müze ve Galerisi olan) gerçekleşen her detayın belgelenmesi ve korunması sonucu ulaşılan 1.700.000 dokümanın yer aldığı arşivi kullanarak inşa ettiği yapay zeka, bugün veriler arası bir rüyanın içerisinde seyirci olmamıza olanak sağlıyor.

40.000 yıl öncesinden bu yana var olan “ben buradaydım” içgüdüsüyle insanların dünyaya izini bırakmak üzere yaptığı türlü davranışları inceleyebiliyoruz. Dolayısıyla günümüz veri sanatçılarının gittikçe artan bilgi kümeleriyle oluşmuş bir kültüre cevap vermesi şaşırtıcı değil. Bilgi havuzlarını biçimlendirmek, sanat ve bilgiye dair ortak çıktılar almak izleyicilerin eserlerden birçok farklı sonuç almasıyla biten bir sürece dönüşmüş oluyor.


Bugün veri sanatı ile ilgilenen herkes için açık kaynaklar bulunuyor.


Özge Çokgezen
data_art_veri_sanatı_bang1-refik-anadol-25
Refik Anadol, Art of Intelligence, 2016
data_art_veri_sanatı_bang3-1-25-refik anadol
Refik Anadol, Archive Dreaming, 2017
data_art_veri_sanatı_berk_yüksel_bang-1-25
Berk Yüksel, Divine Geometry, 2017