ezra-tubadan-tasarimda-3d-tarzi
Ezra+Tuba’dan Kalp Krizini Haber Veren Tişört
Ağustos 29, 2017
ars_electronica_festivali_2017_bang_prix_sergi1
Ars Electronica 2017
Eylül 6, 2017

Wind of İstanbul

refik_anadol_bang_prix_ferko_signature
05.09.2017
Refik Anadol tarafından İstanbul’a dair üretilen ilk veri sanatı eseri!
Medya Sanatçısı - Yönetmen - Araştırmacı Refik Anadol'un Ferko İnşaat Signature projesi için özel üretilen “Wind of İstanbul” 3x6 metrelik dijital bir eser. Bir yıl boyunca Atatürk Hava Alanı’ndan 10 saniyelik aralıklarla toplananan rüzgarın hızı, yönü, şiddeti sıcaklık ve zaman bilgilerinin toplanmasıyla İstanbul’un genel karakteristiğindeki 4 dinamik elde edildi. Refik Anadol her dinamik için ayrı temsiller tanımlayarak renkli, estetik ve hareketli bir eser sunuyor.

Sanatsal çıkarımlarında rüzgarın olgusunu doğanın gücü ile birleştiren Refik Anadol sanat ve teknolojinin ülkemizde en önemli temsilcilerinden biri olarak İstanbul için özel bir eser üretmiş oldu.


REFİK ANADOL

Medya Sanatçısı / Yönetmen / Araştırmacı
İstanbul’da doğan Refik Anadol, UCLA’in Tasarım Medya Sanatları Bölümü’nde yüksek derece ile güzel sanatlar yüksek lisans eğitimini tamamladı. Şu anda Los Angeles, California'da yaşamaktadır. Microsoft Research ve Research at Google gibi bir çok ödüllere sahip medya sanatçısı ve araştırmacı olan Refik Anadol canlı görsel/işitsel performans ve izleyiciyi çevreleyen mimari enstelasyon alanlarında dünyanın bir çok yerinde projeler yapmaktadır. Parametrik veri heykel yaklaşımı ile mekana özel kamusal ve izleyiciyi çevreleyen enstelasyon yaklaşımı ile ise canlı işitsel-görsel performans alanında çalışmaktadır. Çalışmaları özellikle mimari ve medya sanatları arasında melez bir ilişki yaratarak dijital ve fiziksel arasındaki mekanı incelemektedir.